Mac a terminál

Autor: Vazzi, dne 21. července 2015

Tagy: software, prikazy, Mac, Apple, terminal, Vazzi

Někteří lidé vidí Mac jako jednoduchý systém, jenž umožňuje uživateli jen minimální konfiguraci a veškerá práce je striktně omezena systémem. Není tomu tak. Mac OS je systém založený na Unixu, tudíž nemá daleko od Linuxu a dá se s ním i tak pracovat.

Já používám Mac už pár let. Původně jsem přešel z Linuxu a Windowsu, dvou systémů, mezi kterými jsem neustále přepínal. Vyhovovala mi volnost a možnosti konfigurace Linuxu, ale i určitá bezstarostnost, kterou nabízí Windows. Mac byl pro mě jasná volba. Za tech pár let jsem si Mac upravil podle svých představ a terminál je můj hlavní nástroj při každodenní práci. Moje práce zahrnuje studium na vysoké škole a programování v různých jazycích (C/C++, Objective-C, Java, Python aj.).

Mac v základu obsahuje aplikaci terminál, jež je plně postačující. Jedná se o klasickou terminálovou aplikaci, na kterou je už většina linuxových uživatelů zvyklá. V základu Mac obsahuje interpret příkazového řádku Bash. Samozřejmě není problém nainstalovat i jiný podle chuti (například já používám Zsh). No a pak už jen používáte příkazy, na které jste zvyklí. Většina konfiguračních souborů se nachází klasicky v domovské složce. Pro přehled základních příkazů doporučuji článek zde na BambooLearn (Základní Linux příkazy) .

Pokud si přejete otevřít jakýkoli soubor v terminálu, a to tak aby se otevřel ve výchozí aplikaci, jako při dvoukliku ve správci souborů Finder, je zde jednoduchý příkaz open. Například textové soubory otevírá v TextEdit nebo pdf soubory a obrázky v Preview. Popřípadě s použitím přepínače -a lze nastavit požadovanou aplikaci pro otevření souboru.

Pokud to s terminálem na Macku myslíte vážně, doporučuji používat aplikaci iTerm. Jedná se o profesionální terminál, který umožňuje nepřeberné množství nastavení. Pro mě nejdůležitější je ovšem rozdělení okna ve stylu Tmux (mimochodem iTerm pro rozdělení oken používá Tmux). Jednoduše si tak rozdělíme terminál na několik oken, mezi kterými můžeme pomocí klávesových zkratek přepínat. Lze si taktéž nastavit vlastní rozložení, jež si můžeme uložit a kdykoli vyvolat.

iTerm

iTerm klávesové zkratky pro rozdělení oken:

cmd + [ - přepínání mezi okny doleva
cmd + ] - přepínání mezi okny doprava
cmd + shift + d - nové okno horizontálně
cmd + d - nové okno vertikálně
cmd + w - zavření aktivního okna

Abych nemusel neustále při programování přepínat mezi terminálem a textovým editorem, používám textový editor Vim. Stařičký editor, na který nedám dopustit a se kterým se můžete naučit pracovat pomocí tutoriálů zde na BambooLearn (Vim).

Bohužel dostupné příkazy často nepokrývají vše, co uživatel potřebuje. Po dalších CLI aplikacích se musíme podívat jinam. K jednoduché správě a instalaci dalších aplikací se nám hodí některý z balíčkovacích systémů, jako známe z linuxových distribucí (například Pacman, apt). Na Mac existuje více takovýchto balíčkových systémů, ale jeden, který jsem si oblíbil a doporučuji všem, je Homebrew. Jednoduchý balíčkový systém obsahující nepřeberné množství aplikací. Všechny aplikace se instalují zvlášť do složky a nezasahují do systému, tudíž se nemusíte bát, že se naruší běh systému po nesprávné manipulaci s programy. Vše je odděleno a spravuje si to sám balíčkovací systém. Homebrew je jednoduchý na používání a po krátkém seznámení na domovské stránce s ním může pracovat každý linuxový uživatel. Homebrew nainstalujete pomocí jednoduchého příkazu, který naleznete na jeho domovské stránce. Po instalaci je připraven k použití, bez nutnosti konfigurace. brew install nainstaluje balíček. Pomocí brew search lze vyhledat dostupné balíčky.

Velice užitečný příkaz je brew doctor, jenž prozkoumá jestli je vše v pořádku a pokud není, tak často dostatečně vysvětlí další kroky pro odstranění problému. Může se například jednat o špatné nalinkování souborů při kolizi s programy nainstalovanými jinak než přes Homebrew.

Tak jsem zde stručně shrnul a předvedl, že se na Macu dá pracovat i v terminálu a že to vůbec není na škodu. Naopak, pokud člověk má dobré zkušenosti s terminálem, ukáže se, že je na Macku může využít stejně dobře jako jinde. Některé věci se stále dobře dělají v terminálu a pokud ho uživatel umí dobře využít, je mu to jen k užitku.

Komentáře

Přidávat komentáře můžou pouze přihlášení uživatelé.