Tagování emailových adres

Autor: Polarkac, dne 03. srpna 2015

Tagy: software, Polarkac, email, tag, server

Před delší dobou jsem narazil na prezentaci od Michala Špačka o heslech a password managerech. Ke konci prezentace je zmíněna zajímavá vlastnost pro emaily od Gmailu. Jde o tagování na úrovni vaší emailové adresy.

Jak tagy používat a proč?

Princip je naprosto triviální. Vezmete vaši současnou adresu a přidáte k ní tag, třeba takto: mujemail+tag@gmail.com. Email odeslaný na takovou adresu dorazí uživateli, který vlastní email mujemail@gmail.com.

K čemu je tagování dobré? Osobně to beru jako skvělý způsob, jak zjistit, která stránka poskytla můj email třetí straně, případně které stránce unikly emaily z databáze. Když se například zaregistruji na stránce reddit.com, tak při registraci použiji email mujemail+reddit@gmail.com. Pokud mi posléze přijde email z jiné domény, než je reddit.com, a obsahuje tag +reddit, tak vím, že reddit.com poskytl můj email.

Podpora tagů od free emailových služeb

Prozatím jsem se zmínil jen o Gmailu, ale i řada dalších služeb poskytuje možnost tagování. Bohužel mě zklamaly všechny služby z Česka a Slovenska, které jsem vyzkoušel.

Ze zahraničních mě příjemně překvapil Microsoft se svým Outlook.com, který tagování podporuje. Stejně tak Yandex.com. U Yahoo.com je tomu přesně naopak. Nejenže nepodporuje příjímání tagovaných emailů, ale ani neumožňuje, aby se v adrese příjemce vyskytoval znak plus.

Z českých a slovenských jsem vyzkoušel Seznam.cz, Centrum.cz, Azet.sk a Post.sk. Ani jeden z těchto free emailů nemá podporu tagování. Odesílat tagované emaily ovšem lze.

Emailové servery

Pokud používáte emailový server Postfix, tak v konfiguraci stačí pouze nastavit recipient_delimiter na znak plus a můžete bez problémů nabídnout uživatelům tagování adres.

Jak je tomu u MS Exchange se mi dohledat nepovedlo. Pokud budu vycházet z toho, že Outlook.com tagy podporuje a využívají Exchange server, tak to bude též jen otázka správné konfigurace, podobně jako je tomu u Postfix.

Poslední server, který jsem identifikoval a vyzkoušel, byl Kerio Connect. Standardně server tagování nepodporuje, ale podle diskuze na fóru (poslední příspěvek z roku 2014) by mělo stačit vytvořit speciální alias.

Závěr

Tagování je určitě užitečná pomůcka pro sledování vaší emailové adresy. Je ovšem škoda, že služeb, které tuto funkci nabízí, je málo. Hlavně pokud jde o Česko nebo Slovensko. Další problém může nastat u validátorů na různých stránkách. Ač jsou ve standardu povoleny téměř všechny znaky (viz RFC2821 a RFC2822), tak mnoho validátorů některé znaky, třeba právě znak plus, nepovoluje.

Komentáře

Přidávat komentáře můžou pouze přihlášení uživatelé.